×
خانه » فنی و مهندسی » مهندسی نساجی » سمینار ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی: بررسی خصوصیات فیزیکی و مکانیکی فرش های ماشینی
14 اکتبر 2015

سمینار ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی: بررسی خصوصیات فیزیکی و مکانیکی فرش های ماشینی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی خصوصیات فیزیکی و مکانیکی فرش های ماشینی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – تکنولوژی

عنوان:

بررسی خصوصیات فیزیکی و مکانیکی فرش های ماشینی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

فرش های ماشینی امروزه از لحاظ تولید سهم عمده ای از بازار را به خود اختصاص داده است و با به وجود آمدن دستگاه های جدید بافندگی فرش ماشینی طرح ها و تنوع های بسیار زیادی در این رشته به وجود آمده است که تا حدی تنوع در این زمینه به وجود آمده است که تنوع فراوانی به وجود آورده، طرح ها و نقشه هایی به وجود آمده است که به راحتی نمی توان دستی یا ماشینی بودن فرش را تشخیص داد.

از جمله مواد اولیه اصلی که در فرش ماشینی استفاده می شود الیاف اکریلیک می باشد که به دلیل تشابه خواص این الیاف با الیاف پشم ظاهر و جلای خاصی به فرش ماشینی می دهد ولی در چند سال اخیر نوع دیگری از الیاف مصنوعی به نام B.C.F که هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ روش تولید به صرفه تر از الیاف اکریلیک می باشد به بازار عرضه شده است. با توجه به خواص الیاف اکریلیک و BCF و کاربرد این دو نوع الیاف در فرش های ماشینی امروزه کاربرد الیاف BCF نسبت به اکریلیک در فرش های ماشینی تراکم بالا کمتر شده است و بیشتر تولیدکنندگان به دلیل خواص بهتر الیاف اکریلیک (مشابه الیاف پشم) بیشتر از این الیاف در تولید فرش های ماشینی استفاده می کنند. الیاف اکریلیک برای تولیدات دیگر هم از جمله کاموای بافتنی و نخ های پفکی برای تهیه پلیور و به طور کلی بافتنی ها کاربرد دارد.

مقدمه

الیاف اکریلیک یکی از مهمترین و پرمصرف ترین الیاف مصنوعی به شمار می آید. در سال 1940 کمپانی دوپانت آمریکا که سازنده اصلی نایلون بود تحقیقات خود را بر روی الیاف اکریلیک شروع کرد و سپس در سال 1942 نمونه آزمایشگاهی آن تهیه شد. در سال 1948 نام اکریلیک به اورلون (برای پلیمر اکریلونیتریل) تغییر یافت و در سال 1950 تهیه اورلون که همان اکریلیک است در اشر صنعتی شروع شد.

مواد اولیه ساخت الیاف اکریلیک از اکریلونیتریل (A.N) که آن را وینیل سیانید هم می گویند و بیش از 85% از ترکیب مواد را تشکیل می دهد، تهیه می شود علاوه بر مصرف اکریلونیتریل، دی متیل فرم آمید (D.M.F) و پرسولفات آمونیوم و بی سولفیت سدیم و آب مقطر مورد مصرف قرار می گیرد.

استحکام کشش فیلامنت اکریلیک 4/8 تا 5 گرم بر دنیر، و استحکام کشش الیاف اکریلیک (استیل یعنی کوتاه و بریده شده) حدود 2/3 گرم بر دنیر می باشد. رطوبت بازیافتی الیاف اکریلیک 1% تا 2% است. نخ های اکریلیک پفکی با بهره گرفتن از مخلوط دو نوع الیاف اکریلیک که در آب جوش دارای خاصیت جمع شدگی متفاوتی هستند تهیه می شوند. این نخ ها دارای خواص زیردست حجیم و توپر بوده و شکل البسه تهیه شده از آنها خوب است.

نخ های اکریلیک برای تولید کاموای بافتنی و نخ های پفکی برای تهیه پلیور و به طور کلی بافتنی ها مصرف می شود. مصارف دیگر اکریلیک برای لباس های ضخیم، پتو، فرش ماشینی، پوست مصنوعی، روکش مبل، پرده، توری، لاستیک مصنوعی و غیره است.

الیاف دیگری از اکریلیک (اکریلو نیتریل) در اروپا تهیه شده است که خواصی شبیه به اورلون از خود نشان می دهد.

دو نوع دیگر الیاف اکریلیک Pan و Darlon می باشد. Pan نخ فیلامنت از پلی اکریلونیتریل تغییر یافته می باشد که در آلمان تهیه می گردد. Dralon الیاف کوتاه بریده شده (استیپل) از پلی اکریلونیتریل تغییر یافته همراه با مقدار کمی منومر دیگر می باشد. که ماده اخیر باعث افزایش خاصیت رنگ پذیری الیاف می شود. این الیاف به وسیله کمپانی بایر آلمان تهیه می گردد.

تعداد صفحه : 62

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

کاربر14

دیدگاهتان را بنویسید