×
خانه » پایان نامه » محتوای هوش اجتماعی و مؤلفه­ های آن را از نظر گلمن
22 دسامبر 2019

محتوای هوش اجتماعی و مؤلفه­ های آن را از نظر گلمن

هوش اجتماعی از دیدگاه گلمن

بلوچ[1] (2011) محتوای هوش اجتماعی و مؤلفه ­های آن را از نظر گلمن در دو مقوله: 1- آگاهی اجتماعی و 2- مهارت اجتماعی شرح می­دهد:

 

1- آگاهی اجتماعی

 آگاهی اجتماعی: توانایی گوش دادن به دیگران، درک کامل افکار و احساسات افراد، توانایی تصمیم­گیری، به رسمیت شناختن فرهنگ، جنبه­ های ارزشی و اینکه چگونه این جنبه­ها بر رفتار و اعمال افراد تأثیر دارند تعریف می­ شود (فریبورگ و دیگران، 2005: 34 و جنی، 2006: 308). آگاهی اجتماعی طیف گسترده­ای است که از اولین احساس ما درباره حالت درونی طرف مقابل، تا درک احساسات و رفتار او در موقعیت­های پیچیده، ادامه دارد. یا به عبارتی ساده­تر همان چیزی است که ما درباره دیگران حس می­کنیم. این گستره شامل موارد زیر است:

همدلی اولیه؛ احساس کردن چیزی به همراه دیگران یا احساس کردن علائم عاطفی غیر کلامی است. هماهنگی و سازگاری: گوش کردن با پذیرش کامل؛ هماهنگی با فرد مقابل، هماهنگ سازی می­باشد. هماهنگی به معنای توجهی است که از همدلی لحظه­ای فراتر می­رود و به حضوری کامل و با ثبات تبدیل می­ شود که رابطه صمیمانه را ممکن می­سازد.

درک همدلانه: درک کردن افکار، احساسات و مقاصد دیگری می­باشد. درک همدلانه، بر اساس همدلی اولیه شکل می­گیرد، امّا درک واضحی از احساسات و رفتار دیگری را نیز به این همدلی احساسی می­افزاید.

شناخت اجتماعی: شناخت اجتماعی به فرایندی گفته می­ شود که به کمک آن رفتاری در پاسخ به یک هم نوع ایجاد می­ شود. شناخت اجتماعی در انسان، محصول فرایند­هایی است که طی آن یک فرد، خود و هم نوعانش را درک می­ کند (اختیاری، 1389: 340).

2مهارت اجتماعی

  این مؤلفه در روابط با دیگران، به خوبی کنار آمدن با عواطف خود و دیگران، فهم دقیق موقعیت­ها و شبکه­ های اجتماعی، مهارت خوب گوش کردن و خوب ابراز وجود کردن، حل تضاد­ها و تعارض­ها و استفاده از این مهارت ­ها برای متقاعد سازی رهبری و مدیریت تعریف می­ شود (ملکی آوارسین و سید کلان، 1387: 119). مهارت اجتماعی شامل مواردی که در ادامه ذکر می­شوند، می­باشند:

هماهنگی و انطباق: رفتار­های متقابل مناسب و روان را در سطح غیر کلامی، هماهنگی و انطباق گویند.

ابراز وجود: ابراز وجود به عنوان توانایی دفاع از خود و نیز توانایی «نه گفتن» به تقاضا­هایی که فرد نمی­خواهد انجام بدهد تعریف می­ شود (آدام ریتا[2]،2010: 31).

نفوذ و اثر گذاری: به معنی شکل دهی به نتیجه تبادل­های اجتماعی می­باشد. برای آنکه فرد تأثیری سازنده از خود بر جای بگذارد لازم است به نحوی ابراز وجود کند که نتیجه اجتماعی مطلوب را ایجاد کند. افرادی که به طرزی شایسته ابراز وجود می­ کنند، از دیدگاه دیگران قابل اعتماد و دوست داشتنی هستند و به طور کلّی تأثیری مطلوب ایجاد می­ کنند.

ابراز توجه و رسیدگی: یعنی اهمیّت دادن به احتیاجات سایرین و عمل کردن بر طبق این احتیاجات (گلمن 2006، به نقل  از بلوچ، 1389: 151-172).

 

 

 • مؤلفه های هوش اجتماعی از دید صاحب نظران

کوزمیتزکی و جان [3](1993) بیان کرده اند که هوش اجتماعی از هفت مؤلفه تشکیل شده است :

دیدگاه خلق و خو و حالت های درونی افراد دیگر، توانایی کلی برای کنار آمدن با افراد دیگر، دانش درباره قوانین اجتماعی و زندگی اجتماعی، بینش و حساسیت در موقعیت های اجتماعی پیچیده، استفاده از تکنیک های اجتماعی برای نفوذ در دیگران، دیدگاه گیری و سازگاری اجتماعی.

سیلبرمن[4] (2000) هوش اجتماعی و صفات فردی که هوش اجتماعی را می سازند بر مبنای هشت جنبه بررسی کرده است:

درک و فهم دیگران، بیان احساسات و ایده های شخصی، بیان نیازهای خود شخص، ارائه و دریافت بازخورد از شخص مورد تماس، تحت تأثیر قرار دادن و ترغیب دیگران، ارائه راه حل های نوآورانه به موقعیت های پیچیده، کارکردن به صورت مشارکتی به جای انفرادی کار کردن، عضو خوب تیم بودن، اتخاذ نگرش مناسب که در رویدادها به بن بست می رسند.

بر اساس نظر بوزان[5] (2002) هوش اجتماعی از هشت مؤلفه تشکیل شده است:

خواندن ذهن شخص، درک و فهم افراد از طریق استفاده از داده های ارتباطی غیر کلامی، کلامی و علائم بدنی آنها، مهارت های گوش دادن فعال، اجتماع پذیری، تحت تأثیر قرار دادن دیگران، فعال بودن در رسانه های اجتماعی، مذاکره گفتگو و حل مسائل اجتماعی، ترغیب و اقناع، داشتن رفتار مطلوب در موقعیت های اجتماعی (دوگان و چتین، 2009: 714).

 • ویژگی­های هوش اجتماعی:

      داشتن هوش اجتماعی باعث می شود تا با دیگران ارتباط بهتری داشته باشیم و توانایی تفاهم و مدیریت در مردان و زنان نشانه هوش اجتماعی است. واکنش مغز در فرایند هوش این است که از شخص خواسته می­ شود عاقل تر و پخته تر عمل کند. مغز انسان پیچیده­ترین، پیشرفته­ترین و قدرتمند­ترین ارگانی است که در جهان شناخته شده است پس سر و کار داشتن با تعداد زیادی مغز نشانه بلوغ است، کسانی که از لحاظ اجتماعی هوش بالایی دارند، برای برقراری ارتباط با دیگران و فهمیدن صحبت های آنان مجبورند از همه قدرت مغز و بدنشان استفاده کنند.

آنها باید بدانند چگونه ارتباط برقرار کنند، چطور دوست پیدا کنند و چطور دوستانشان را نگه دارند. افراد با هوش اجتماعی بالا، با کسانی که گذشته، سن، فرهنگ و عملکرد احساسی-اجتماعی متفاوتی دارند راحت هستند و مهم تر آنکه قادرند کاری کنند که دیگران در کنار آنان احساس راحتی و خوشحالی داشته باشند و ویژگی­هایی به قرار زیر دارند: احترام قائل شدن نسبت به دیگران، انتقال فکر، توانایی خواندن و استفاده از زبان رفتاری برای انتقال فکر، آگاهی از زمان مناسب صحبت کردن و گوش دادن، داشتن علاقه پایدار نسبت به دیگران، سازماندهی گروه (داشتن ابتکار عمل برای هماهنگ کردن فعالیت های عده­ای از افراد، این استعداد­ها را می­توان در کارگردانان تئاتر، افسران ارتش و مدیران شرکت­ها و سازمان های مختلف مشاهده کرد. در کودکی این گونه افراد در زمین بازی، کاپیتان تیم هستند و درباره نحوه بازی تصمیم ­گیری می­ کنند)، مذاکره برای حل مسائل (استعداد میانجی گری، جلوگیری از بروز اختلاف، حل و فصل دادن به مشکلات. افرادی که از این خصوصیت برخوردارند برای داوری کردن در مشاجرات مناسب هستند و نقش میانجی را خیلی خوب بازی می­ کنند. برای مشاغل سیاسی و حقوق عالی هستند. در کودکی همان کسانی هستند که بحث و جدل را در زمین بازی فرو می­نشانند)، روابط شخصی (استعداد همدردی و دلجویی از دیگران. کسی که دارای این ویژگی باشد خیلی راحت با دیگران روبرو می­ شود و در قبال احساسات دیگران احساس مسولیت می­ کند. هنر ایجاد رابطه را به خوبی دارا هستند. این­گونه افراد می­توانند همسران قابل اعتماد، رفقای صمیمی، شرکای تجاری مناسب و بازیکنان تیمی خوبی باشند. در دنیای تجارت می­توانند مامور فروش یا مدیران شایسته­ای باشند و برای شغل معلمی نیز عالی هستند. دانش ­آموزان دارای این خصوصیت احساسات افراد را به خوبی از روی چهره­هاشان می­خوانند و در بین هم­شاگردی های خود خیلی محبوب هستند)، تجزیه و تحلیل اجتماعی (شناخت و بصیرت درونی راجع به عواطف، انگیزه­ها و علایق دیگران. این گونه افراد به راحتی می­توانند با دیگران رابطه­ای صمیمی برقرار کنند. آنها با این توانایی خود می­توانند مشاور یا روان درمانگر خوبی باشند و اگر کمی نیز بر طبع ­ادبی خود بیفزایند رمان نویسان خوبی از آب در می­آیند).

ضمناً هوش اجتماعی بالا در مکالمه­های میان­ فردی خود را به خوبی نشان می­دهد. این افراد سعی می­ کنند همیشه مکالمه­های مناسب و بجا داشته باشند و برایشان اهمیتی ندارد که مکالمه­شان یک وقت گذرانی ساده با بقالی محله­شان باشد یا صحبت کردن با رئیس شان. مزیت کسانی که هوش اجتماعی بالایی دارند این است که به آسانی و آمادگی می­توانند با تمام افراد در هر شرایط، مکالمه لذت بخش داشته باشند و برای پربار بودن مکالمه­هاشان این قواعد را رعایت می­ کنند: سعی می­ کنند با هرکس همانطور صحبت کنند که مایلند با آنها صحبت شود و از زبانی استفاده می­ کنند که مناسب آن موقعیت است و همیشه به دیگران احترام می­گذارند و خوش­ برخورد هستند.

یکی از جالب­ترین یافته­ ها درباره ارتباطات فردی و تندرستی این است که معمولا بیمارانی که دارای دوستان ونزدیکان صمیمی بوده و یا عضو گروه های اجتماعی و مذهبی و … هستند و در این شبکه ها به فعالیت می­­پردازند، خیلی سریعتر درمان می­شوند و عمر درازتری نیز خواهند داشت. افرادی که اوقات خود را بیشتر با افرادی می­گذرانند که بیشتر دوستشان می­دارند، اثرات شگفت­انگیز این روابط را بر سلامتی و شادابی خود متوجه خواهند شد. همچنین محققان بر این نکته تایید می کنند که بیماران باید تا سر حد توان بکوشند از تنش­ها و نگرانی­های روزمره خود بکاهند و سموم این­گونه مناسبات ویرانگر را از جسم و جان خود پاک کنند. زمانی که بیماران در حالت شکنندگی قرار می­گیرند، نشان دادن احساسات مهربانانه، برای آنان بسیار موثر خواهد بود. بویژه اگر سالخورده و ناتوان بوده و سیستم ایمنی بدنشان از کار افتاده و معیوب شده و درگیر ناخوشی مزمن شده باشند. در این­صورت است که عشق چیزی فراتر از ابراز مهر و محبت احساس می­ شود و در فرایند پرستاری و مراقبت بدون شک عامل اصلی و فعال بیولوژیکی می­ شود. در حقیقت ابراز عشق و داشتن روابط اجتماعی مناسب داروی درد­هایی است که اعجازها می­آفریند. تحقیقات نشان داده­اند که بین افرادی که به علت گرفتگی عروق، ناچار آنژیوگرافی می­شوند اگر یار و همسری داشته باشند که فاقد مهر و محبت باشد، 40% بیشتر از کسانی که آشیانه گرمی در خانه دارند و دلی برایشان می­تپد، سر و کارشان به بیمارستان می افتد و بار دیگر دچار انسداد عروق و شریان ها می­شوند (اسدی به نقل از عصاری، 1391).

 • عوامل موثر بر پرورش هوش اجتماعی

برای بهبود مهارت­ های ارتباط اجتماعی بهتر است:

– در ارتباط با دیگران خوش برخورد بود و لبخند زد و یا دست داد و دیگران را به گرمی در آغوش گرفت یا به عبارتی دیگر از زبان رفتاری باز استفاده کرد.

– ملاقات با دیگران را با موضوعاتی که به آنها مرتبط است شروع کرد نه موضوعاتی که به خودمان مربوط است.

– همانطور که با طرف مقابل صحبت می­کنید به چشمان او نیز نگاه کنید (برقراری ارتباط چشمی یا غیر کلامی همزمان با برقراری ارتباط کلامی).

– از آنچه می­خواهید در صحبت هایتان بگویید آگاه باشید و در هنگام صحبت احساس راحتی و اطمینان داشته باشید (همان، 1391).

 • رفتار شهروندی سازمانی
  • مقدمه:

در نظام بوروکراتیک تمام تلاش مدیران دست یابی به کارایی بیشتر با حفظ سلسه مراتب هرمی سازمان است و به همین جهت مناسبات سطحی و نامطمئنی بین افراد وجود دارد اما در نظام مبتنی بر ارزشهای انسانی و دموکراتیک، مناسباتی درست و مطمئن در میان مردم به وجود می آید. در چنین محیطی با افراد با انسانیت رفتار می شود و به سازمان و اعضای آن فرصت داده می شود که تا حد توان پیش روند. در این نظام ارزشی توجه به شهروندان اهمیت دارد (رحمان سرشت و صنوبر، 1380). لذا توجه به اهمیت شهروندان به عنوان یکی از منابع بسیار مهم رفتار سازمان می تواند بسیار مهم تلقی گردد و از این جهت است که محققان زیادی به تجزیه و تحلیل رفتار شهروندی پرداخته اند (اپلبوم[6]،19:2004).

فرد با تعهداتی که نسبت به هنجارهای خود (رفتار شهروند سازمانی) احساس می کند، رفتارهایی فراتر از نقش و وظایف رسمی خویش انجام می دهد. این رفتارها بدون انتظار نسبت به پاداشهای سازمانی شکل می گیرد (تقوی، 1386: 661). رفتار شهروندی سازمانی منجر به کاهش تنش و زمینه ارتقای بهره وری عملکرد افراد را فراهم می کند (هال[7]،328:2009). مطالعات مختلف، نشان دهنده این موضوع است که رفتار شهروند سازمانی با ایجاد تعهدات فردی و غیر رسمی در افراد، به طور مستقیم بر روابط سازمانی افراد اثر مثبت می گذارد و آنان را ملزم می کند تا در فعالیتهای کاری خویش توجه و دقت بیشتری داشته باشند (ماردوکزی و اکسین[8]،3:2004).

 • ظهور و پیدایش رفتار شهروندی سازمانی

رفتار شهروندی سازمانی یا به اختصار OCB اولین بار توسط اورگان[9] و همکارانش در سال 1983 مطمح نظر قرار گرفت و عبارت بود از رفتاری که از روی میل و اراده فردی بوده و به طور مستقیم و صریح از طریق سیستم پاداش رسمی سازمان مورد تقدیر قرار نمی گیرد، ولی باعث ارتقای عملکرد سازمان می شود. اورگان و همکارانش طرح رفتار شهروندی سازمانی را به مثابه بخشی از پژوهش های جاری معرفی کرده اند که در صددند روابط متعادلی را بین نگرش های کارکنان و عملکرد کاری ایجاد نمایند (برایفایلد و کروکت[10]، 1955: 424).در دهه های اخیر رفتار شهروندی سازمانی، ساختار اصلی رشته های روان شناسی و مدیریت را تشکیل می دهد و توجه زیادی را به خود جلب کرده است. تقریبا 30 شکل متفاوت از رفتار شهروندی سازمانی وجود دارد. این رفتارها ساختارهای اجتماعی سازمان را به اصطلاح روغن کاری می کنند و انعطاف پذیری مورد نیاز را برای فعالیت نمودن از طریق رویدادهای پیش بینی نشده فراهم می سازد و هم چنین کارکنان یک سازمان را در سازگاری با شرایط بهت انگیز با شرایط بهتر، انگیزه وابسته به یکدیگر کمک می کند. (فوت و تانگ[11]، 2008: 943).

 • مفهوم رفتار شهروندی سازمانی

از رفتار شهروندی تعاریف گوناگونی ارائه شده است. در برخی از رفتار شهروندی سازمانی به عنوان مجموعه رفتارهای داوطلبانه (که جزء وظایف رسمی فرد نیستند) که منجر به بهبود مؤثر وظایف و نقشهای سازمان می شوند، یاد شده است. رفتار شهروندی سازمانی، به رفتارهای فردی و داوطلبانه ای که باعث ارتقای اثربخشی و کارایی عملکرد سازمان می شود (اما مستقیماً به وسیله سیستم های رسمی سازمان به آن پاداش داده نمی شود) گفته می شود (هال،382:2009).

کارکنانی که از این ویژگی برخوردارند، رفتارهایی فراتر از نقش، وظایف و شرح شغل رسمی خویش بروز می دهند. هدف آنها از انجام این رفتارها کسب پاداشهای سازمانی نیست و تمام تلاش خود را برای بهبود و توسعه سازمان به کار می گیرند (تقوی، 1389: 119).

در یک جمع بندی، عناصر کلیدی تعاریف رفتار شهروندی را می توان در چهار بخش زیر دسته بندی کرد؛

– نوعی از رفتار است که فراتر از وظایف رسمی کارکنان در سازمان است.

– نوعی از رفتار است که به صورت اختیاری و بر اساس اراده فردی شکل میگیرد.

– نوعی از رفتار است که به طور مستقیم پاداشی به دنبال ندارد و به طور رسمی از طرف سازمان مورد قدردانی قرار نمی گیرد.

– نوعی از رفتار است که برای ارتقای اثربخشی و کارایی عملکرد سازمان و هم   چنین موفقیت عملیات آن خیلی مهم است (پراژگو و مک درموت[12]، 2011: 717).

آن چه که رفتار شهروندی سازمانی، عملکرد زمینه ای یا رفتار فراتر اجتماعی نامیده می شود، پایه و اصلش به مدیریت کلاسیک و علوم سازمانی بر می گردد. تحقیقات تجربی و تئوریکی جدی در این زمینه تا سال های آخر دهه 1970 شروع نشده بود و محققینی چون ارگان، بورمن[13]، موتودیلو[14]، پودساکف[15] و مکنزی[16] نقش اساسی در توسعه و شناساندن این ساختار داشته اند (راگلبرگ[17]، 2007). در طی دو دهه گذشته محققان رفتار سازمانی توجه قابل ملاحظه ای به رفتار فرا اجتماعی در سازمان ها کرده اند و تمرکز خاصی به رفتار شهروندی داشته اند (دسیویلیا، ساباگ و آشتن[18]، 2007).

در دهه اخیر اصطلاحات زیادی برای توصیف این رفتار مورد استفاده قرار گرفته است که از جمله آنها، رفتار شهروندی سازمانی (گراهام[19]، 1991؛ ارگان، 1998، 1990)، رفتار سازمانی جامعه یار (بریف و موتوویدلو[20]، 1986)، رفتار فرانقشی (وان دیان، کامینگز و مک لین- پارکس[21]، 1995)، خود انگیزشی سازمانی (جورج و بریف[22]، 1992به نقل از محمدی، 1387). ارگان این پدیده را چنین تعریف می کند:

رفتار شهروندی سازمانی، رفتاری منحصر به فرد، اختیاری و فراوظیفه ای است که در افزایش عملکرد اثربخش سازمان موثر است و به طور مستقیم یا غیر مستقیم، به وسیله سیستم پاداش رسمی سازمان، سازماندهی نمی شوند (لانس و دنی[23]، 2001). منظور از اختیاری این است که این رفتار جزء شرح وظایف شغلی و یا رفتارهای نقشی نمی باشد. در تعهد استخدامی کارکنان قرار نگرفته است، کاملا انتخابی می باشد و کوتاهی در آن هیچ گونه تبیهی را به دنبال ندارد (به نقل از پودساکف و همکاران[24]، 2000)، کورمکس و آرپاچی[25] (2009) این اعمال و رفتارها را که در محل کار اتفاق می افتند این گونه تعریف می کنند:

مجموعه ای از رفتارها­ی داوطلبانه و اختیاری که در بخشی از وظایف رسمی فرد نیستند، اما عملکرد مؤثر سازمان را بهبود می دهند.

رفتار شهروندی سازمانی مجموعه ای از رفتارهای داوطلبانه و اختیاری است که بخشی از وظایف رسمی فرد نیستند، اما با این وجود توسط وی انجام و باعث مؤثر وظایف و نقش های سازمان می شوند (اپل بوم[26]، 2004: 19).

بولینو و تورنلی[27] (2003) ، اعتقاد دارند که رفتارهای شهروندی به طور کلی دارای دو حالت عمومی هستند: به طور مستقیم قابل تقویت نیستند (به عنوان نمونه نیازی نیست که آنها از جنبه فنی به عنوان بخشی از شعل افراد باشند) همچنین آنها ناشی از تلاش های ویژه و فوق العاده ای هستند که سازمان ها برای دستیابی به موفقیت از کارکنان انتظار دارند.

رفتار شهروندی سازمانی رفتاری بر اساس صلاحدید شخصی است که جزء نیازمندی های شغلی کارمند نبوده، اما با این حال، باعث افزایش اثربخشی سازمانی در جهت ارضای منافع ذی نفعان خواهد بود (رابینز، 2007).

بورمن و همکاران[28] به طور خاص برای تبیین عملکرد شهروندی سازمانی الگوی چند بعدی ارائه می نماید که این ابعاد عبارتند از:

 1. پشتکار توأم با شور و شوق و تلاش فوق العاده که برای تکمیل فعالیت های کاری موفقیت آمیز ضروری است.
 2. داوطلب شدن برای انجام فعالیت های کاری که به صورت رسمی، بخشی از وظیفه کاری افراد نیست.
 3. مساعدت و همکاری با دیگران.
 4. پیروی از مقررات و رویه های سازمانی.

[1]. Balough

[2]. Adam Rita

[3]. Kosmitzki & John

[4]. Silberman

[5]. Bouzan

[6]. Appelbaum

[7]. Hall

[8]. Mardokczy & Xin

[9]. Organ

[10]. Brayfield & Crockett

[11]. Foote & Tong      

[12]. Prajogo & McDermott

[13]. Borman

[14]. Motowidlo

[15]. Podsakoff

[16]. Mackenzie

[17]. Rogelberg

[18]. Desivilya, Sabag & Ashion

 1. 8. Graham
 2. Brief & Motowidlo
 3. Van Dyne & Cummings& mclean
 4. Grorg & Brief
 5. Lonce & Dani
 6. Podsakoff and et al
 7. Kormaz, t. & Arpac

[26]. Appelbum

[27]. Bolino & Turnley

[28]. Bourman et al

 

 

پایان نامه بررسی رابطه میان بازی های رایانه ای و مهارت اجتماعی نوجوانان با پرسشنامه ها

 

پایان نامه پیش بینی سلامت روان بر اساس باورهای مذهبی و هوش اجتماعی

 متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی  دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج دانشکده روانشناسی پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی عمومی موضوع پژوهش پیش بینی سلامت روان بر اساس باورهای مذهبی و هوش اجتماعی سال تحصیلی1394 (در فایل دانلودی نام نویسنده و استاد راهنما موجود است) تکه هایی از متن […]

پایان نامه تاثیر هوش سازمانی بر کیفیت خدمات از منظر تئوری مبادله اجتماعی

 متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت   دانشکده مدیریت و اقتصاد بخش مدیریت پایان نامه تحصیلی برای دریافت درجه کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی گرایش  بازاریابی   تاثیر هوش سازمانی بر کیفیت خدمات از منظر تئوری مبادله اجتماعی مطالعه موردی: دانشگاه شهید باهنر کرمان   بهمن ماه 1391 (در فایل دانلودی نام […]

پایان نامه نقش هوش هیجانی، اخلاقی و اجتماعی بر عملکرد مدیران سازمان درصنعت نساجی یزد

 متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت دانشکده علوم انسانی گروه علوم تربیتی و روانشناسی پایاننامه جهت دریافت درجه کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی نقش هوش هیجانی، اخلاقی و اجتماعی بر عملکرد مدیران سازمان درصنعت نساجی یزد اردیبهشت 1394 (در فایل دانلودی نام نویسنده و استاد راهنما موجود است) تکه هایی از متن پایان […]

کاربر23